amblem-m.gif (7646 bytes)

OBNOVA I UREÐENJE DESET STAROHRVATSKIH CRKVICA NA PODRUČJU ŽUPE BLATO

 

OPIS PROJEKTA:

Župa Svih svetih iz Blata na otoku Korčuli bogata je sakralnim objektima, koji su odreda spomenici kulture, a ujedno i nijemi svjedoci života, odnosno civilizacije na ovim prostorima. Među 33 crkve i kapele ističu se, pored stolne crkve Svih svetih, one najstarije čije porijeklo vodi u rani srednji vijek, a temelji čak i u antiku.

Zaista, ovakvo naslijeđe pravo je bogatstvo, ali i obveza, jer savjest nam nalaže njihovo očuvanje, ne samo za nas nego i za buduća pokoljenja. S tim u skladu utemeljen je odbor koji bi se brinuo za uređenje i sustavno održavanje deset najstarijih, ali i ponajviše, zubom vremena, ugroženih crkvica. To su redom crkve:

sv. Kuzme i Damjana, Gospe od Polja, sv. Mihovila, sv. Jeronima, sv. Križa, sv. Martina, sv. Antuna, sv. Ivana, sv. Jurja i sv. Marka. Sve su one spomenute u prvim notarijalnim knjigama koje se počinju voditi krajem 14. i početkom 15. stoljeća, čime je i pismeno dokazano njihovo srednjovjekovno porijeklo. Također postavljene su znanstveno podržane hipoteze da su neke od njih izgrađene na temeljima ranokršćanskih, grčko-rimskih, bazilika, a druge pak, na ostacima starohrvatskih crkava, čije apside to i dokazuju.
Osim spomeničke vrijednosti, crkvice u i oko sebe kriju još razne povijesne fakte ionako arheološki nedovoljno istraženog otoka Korčule, dok im potpuna valorizacija sa strane povijesti umjetnosti tek predstoji.

CILJEVI PROJEKTA:

Naši preci su ih izgradili, a na nama je da ih očuvamo i sačuvamo kao spomenike i obilježja vjerskog i nacionalnog značaja.  Na vjerskom planu obnovila bi se njihova temeljna funkcija, a to je bogoslužje. Služenjem sv. mise jednom godišnje na dan njihovog patrona, crkvice bi postale dio naše svakodnevice, čime bi im se osiguralo permanentno održavanje. Znanstvenim istraživanjima bi se potvrdile ili opovrgnule postojeće povijesne pretpostavke, te bi se novim otkrićima obogatila i povijesna znanost i povijest umjetnosti, a u cilju popularizacije kulture stvorilo bi se obilje materijala za predmetnu monografiju. Sanacijom crkvica i uređenjem njihova okoliša, gdje je to moguće i parkovnog karaktera, te pristupnih putova pružila bi se mogućnost prezentacije široj populaciji, kako ekspertnoj, tako i školskoj, a na kraju i onoj turističkoj. Imajući na umu turističku gospodarsku orijentaciju otoka Korčule dobio bi se niz sadržaja, kojima bi se obogatila ponuda brojnim gostima iz zemlje i svijeta.
 
SAŽETAK DO SADA UČINJENOG:
 

Na samom početku djelovanja našeg odbora, a u suradnji s Ministarstvom kulture RH napravljen je elaborat: "Valorizacija, stanje i konzervatorske smjernice deset starohrvatskih crkvica (VII.-XIV. st.) na području župe Blato". Zatim učinjene su razne propagandne aktivnosti: snimljena video kazeta dokumentarnog sadržaja, organizirana izložbe akvarela spomenutih crkvica u izvedbi Krešimira Skozreta... Prilikom organiziranja izložbe jedna od crkvica (sv. Jeronim) promovirana je u izložbeni prostor korišten u te svrhe do danas. Ishođeno je pokroviteljstvo od HAZU-a. Prikupljena su temeljna sredstva kojima su se uredili okoliši i prilazi crkvama, a do crkve sv. Mihovila izgrađen je u potpunosti prilazni put. Od spomenutih sredstava financirala se je i izrada glavnih projekata sanacije za tri crkvice. A za crkvu sv. Kuzme i Damjana ugovoreni su i u tijeku su sanacijski i arheološki radovi.

 

Privitak:

Dopis HAZU-a o pokroviteljstvu nad projektom

Elaborat Ministarstva kulture RH - UZKPB Konzervatorski odjel Split (MSWord)  


Ispis