MINISTAR ČOBANKOVIĆ NA SASTANKU S PREDSTAVNICIMA PZ
U nedjelju je u Blatu boravio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković sa suradnicima, kojom prigodom se je sastao sa predstavnicima svih poljoprivrednih poduzeća i zadruga sa otoka Korčule i poluotoka Pelješca. Sastanku su također bili nazočni i državni tajnik za more Branko Bačić, profesor na Agronomskom fakultetu u Zagrebu prof.dr. Nikola Mirošević i studenti istoimenog fakulteta. Nakon što su blatski načelnik prof. Ivo Gavranić i direktor Poljoprivrede Blato Ivan Milat u ime domaćina pozdravili ugledne goste i sve nazočne, ministar Petar Čobanković ih je upoznao sa programom i mjerama hrvatske Vlade i resornog Ministarstva u vezi poticajnih mjera i unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
Poseban akcenat ministar Čobanković dao je na mjere povećanja poljoprivrednih površina i na mjere poticanja poljoprivredne proizvodnje na otocima. Budući da ovdašnje poljoprivredne zadruge i poduzeća još uvijek opterećuju kreditne obveze iz 97. i 98. godine ministar Čobanković im je obećao skoro rješavanje, odnosno, otpis spomenutih dugovanja. Također, ministar je naglasio da se on osobno slaže da se zadrugama i poljoprivrednim poduzećima skinu sva opterećenja iz prošlosti, ali da to više neće biti praksa u budućnosti, jer svrha nesmije biti puki otpis, već ulaganje u nove projekte i novu proizvodnju.
Tijekom razgovora bilo je govora o ulasku RH u Europsku uniju, o potrebi povećanja poljoprivrednih površina i povećanja proizvodnje vina, ulja i mlijeka, i to ponajviše radi nas samih, jer još uvijek proizvodimo manje, a uvozimo više. Problem otočke poljoprivrede je i velika isparceliziranost i usitnjenost, što bi pozitivnim zakonskim mjerama trebalo početi rješavati. Nadalje, potrebna je veća kontrola uvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i poticanje izvoza vlastitih autohtonih proizvoda. U svemu tome, kako je još istakao ministar Petar Čobanković, pokrenuti će se mehanizmi kontrole i inspekcijskog nadzora u cilju zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje i stvaranja klime povjerenja i sigurnosti kod poljoprivrednih proizvođača, a kojima preporuča da se radi sigurnosti i kontinuiteta čvršće povezuju uz poljoprivredna poduzeća i zadruge i doprinesu suzbijanu nelegalnog otkupa tržnih viškova i crnog tržišta koje donosi štetu i proizvođačima i državi. U raspravi su, među ostalima sudjelovali prof.dr. Nikola Mirošević i državni tajnik za more Branko Bačić, koji je upoznao nazočne sa pojedinim državnim projektima za otoke, a u čiji će razvitak i revitalizaciju ove godine hrvatska država uložiti 230 milijuna kuna, odnosno, dvostruko više nego u 2003. godini.