ŠEGRT HLAPIĆ
Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti u suradnji s brojnim partnerima je u 2013. godini organizirala manifestaciju "Hlapić 2013.", povodom stote godišnjice objavljivanja dječjeg romana "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" Ivane Brlić Mažuranić.
Manifestacija za cilj ima ukazati na roman "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" kao nedovoljno prepoznati temelj hrvatske kulture, afirmirati vrijednosti šegrta Hlapića koje se nude hrvatskoj djeci te potaknuti na daljnja istraživanja djela i njegovih konteksta.
Tako se u projekt uključila i Narodna knjižnica Blato s nekoliko aktivnosti: Likovnom radionicom na temu šegrta Hlapića, kvizom znanja, a u suradnji s učiteljicom Dijanom Ančić iz OŠ Blato i Judmilom Jung koja vodi plesnu školu u Blatu i Veloj Luci nastala je cjelovečernja predstava u trajanju od sata i 15 minuta.
Navedene aktivnost Narodne knjižnice Blato prepoznate su kao vrsne i kvalitetne te su voditeljice pozvane u Zagreb na centralnu proslavu manifestacije Hlapić 2013. Iz cijele Hrvatske pozvano je 10 odabranih projekata koji su 3. listopada predstavljeni u Dječjem kazalištu Trešnja u Zagrebu.
Oni u svom dopisu navode, izdvajamo:
Osim svečanih pozdravnih govora, u službenom dijelu proslave voljeli bismo predstaviti najzanimljivije i najkvalitetnije aktivnosti. Smatramo da ste svojim trudom i angažmanom pokazali kako je dobar poticaj i informacija pravo blago u dobrim rukama, te bismo voljeli predstaviti upravo Vaših deset institucija/projekata:
Online zgode šegrta Hlapića
Narodna knjižnica i čitaonica "Petar Preradović" Bjelovar
Gradska knjižnica i čitaonica Rijeka
Manifestacija "U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić" u Slavonskom Brodu
Narodna knjižnica Blato
Učiteljski fakultet u Osijeku
Klizački klub Medo
Hrvatski savez za esperanto
Ogulinski festival bajke
Dječji vrtić "Zvončić" iz Našica
Aktivnosti su predstavile ravnateljica knjižnice Franciska Jurišić-Bačić i učiteljica Dijana Ančić.
Ona je u svom izlaganju naglasila:
Hlapić nas je nakon 100 godina poveo u nove izazove i pustolovine. Pri stvaranju predstave, uz pomoć ove sve vremenske priče pokušala sam mlade,a i starije gledatelje potaknuti na promišljanje o dječjim pravima, problemu zlostavljanja i nasilja u obiteljima, naročito nasilju nad djecom. Uz izuzetne suradnike- Milu, vrsnu plesnu pedagoginju i Francisku, ravnateljicu Knjižnice sve je bilo puno lakše. Naše putovanje je trajalo 6 mjeseci, a putovalo je 52 djece razne dobi, od toga 17 glumaca i 35 plesača. Glumačku družinu čine učenici moga sada već bivšeg 4. razreda OŠ Blato, a razne plesne grupe iz Vele Luke i Blata su svojim plesnim sekvencama dale poseban čar ovoj predstavi. Predstava koja traje sat i 15 minuta u nijednom trenutku nije monotona jer joj baš ta izmjena glume i plesa daje dinamiku.
Hlapić je na kraju rekao majstoru Mrkonji i svima nama:
Kad čovjek čovjeka hvali, nikada ne zna je li pogodio. Njih dvojica su Bogu zahvalila,a ja ću zahvaliti svima Vama,a najviše Ivani B-M koja nas je svih ponovno nadahnula i okupila.
Najviše od svega dojmila ju je pohvala redatelja filma Šegrt Hlapić, Silvija Petranovića koji joj je prišao nakon izlaganja i čestitao na predstavi. Bilo je lijepo primiti pohvale od pravoga redatelja.
Vrijedno je spomenuti da je još jedna Blajka sudjelovala u svečanosti i to u veoma važnoj ulozi, ulozi prirediteljice knjige Čudnovate zgode šegrta Hlapića priređene prema spisateljičinu rukopisu. Naime svako izdanje knjige je mijenjano pa je jezikom i sadržajem udaljeno od autorskog djela IBM. Sada je njezino djelo ponovno oživjela Jelena Vignjević, rođena Donjerković iz Blata na Korčuli, prof. na učiteljskom fakultetu u Zagrebu.
Dijana Ančić
preuzeto s web stranice Osnovne škole Blato: www.os-blato.skole.hr