Osvrt na novonastalu situaciju korištenja pretovarne stanice Sitnica
Uvidom u dokumentaciju DNŽ kao što je: lokacijska dozvola za pretovaru stanicu Sitnica, idejni projekt pretovarne stanice i rješenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike dato na zahtjev agencije za gospodarenjem otpadom DNŽ, utvrđeno je da je p.s. na Sitnici namijenjena za korištenje Općinama Blato i Vela Luka.
Međutim, iz uvida u novi plan gospodarenja otpadom grada Korčule doznajemo da istočni dio otoka Korčule ima namjeru koristiti p.s. na Sitnici. Zbog toga smo pozvali na sastanak direktora Agencije za gospodarenjem otpadom DNŽ gosp. Josipa Bačića tražeći objašnjenje.
Gosp. Bačić je na sastanku s predstavnicima Općine Blato i Općine Vela Luka izjavio da je tako odlučeno na nivou države i DNŽ, te da nisu bili dužni obavijestiti nikoga, pa tako niti naše dvije Općine. Također je potvrdio da će pretvornom stanicom Sitnica upravljati DNŽ,koja je odredila lokaciju i korisnike.
Općine Blato i Vela Luka se protive takvom režimu korištenja pretovarne stanice te smo o tome pismeno obavijestili gradonačelnika grada Korčule, župana DNŽ, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti i sve saborske zastupnike desete izborne jedinice.
Također zbog nezadovoljstva novonametnutim korisnicima pretovarne stanice, Općine Blato i Vela Luka u ovom slučaju predlažu izmjenu lokacije na središnji dio Otoka.
Ako Županija ustraje u svojem naumu ovakvog korištenja pretovarne stanice, onda bi sredina Otoka bila najlogičnija lokacija.
Na dopis upućen prije tri tjedna još nismo dobili odgovor od DNŽ, niti od ostalih institucija i dužnosnika te ćemo poslati ponovljeni dopis o našem neslaganju s navedenim mjerama i zahtjevom za novu lokaciju pretovarne stanice otoka Korčule.
Zašto sada otkupljujemo česticu zemljišta na Sitnici?
Na sastanku u Splitu Fond za zaštitu okoliša i energetike je inzistirao da se hitno ukloni glomazni otpad sa deponija te da se materijalom od iskopa ne puni četvrta kazeta koja služi za komunalni otpad i to u roku od 10 dana.
Jedina čestica koja je bila imovinsko-pravno “sređena“ i dovoljna velika te je bila jedina za koju smo mogli u tako kratkom roku dobiti suglasnost prije održavanja Općinskog vijeća za odlaganje iskopa, građevinskog materijala i za buduće reciklažno dvorište za građevinski otpad.
Nemoguće je bilo na drugom mjestu odabrati prostor zbog rascjepkanosti čestica koje bi nam oduzelo previše vremena (i do nekoliko godina) u rješavanju imovinsko-pravnih odnosa.
Ovo je bilo jedino moguće rješenje i uvjet kako zadržati stabilnu suradnju i daljnje financiranje projekta sanacije deponija.
Do konačnog optimalnog rješenja koje bi predstavljalo centralnu lokaciju za otok izvan područja Općine Blato, moramo skrbiti za vlastiti otpad vodeći računa o financijskom opterećenju Općine i građana.
Također se moramo suglasiti sa drugim općinama i Gradom Korčulom na čijem bi teritoriju stanica bila eventualno smještena.
Isto tako moramo znati da duži put do pretovarne stanice znači i veće financijsko opterećenje za naše građane.
Osvrt na tvrdnje pojedinih vijećnika vijeća Općine Blato
Rasprave o pretovarnoj stanici nije bilo na prijašnjim sjednicama Općinskog vijeća, jer su isti vijećnici, koji su danas protiv pretovarne stanice, bili usuglašeni 2013. godine te nisu dali primjedbu na namjenu prostora Sitnice u prostornom planu.
Posebna rasprava se vodi o dijelovima prostornog plana na koji je dana primjedba, a inače se na raspravi obrazlaže cijeli prostorni plan, pa je tako obrazložena i Sitnica gdje gospoda nisu imali ništa protiv, ionako svoje odluke.
Molio bih pojedince da ne peru ruku od nečega za što su glasovali, a iz svega se očitava politička manipulacija, obmanjivanje građana, prezentiranje različitih priča u svrhu prikrivanja nečega čega su sami kreatori.
Nakon šest godina se imaju navodne primjedbe, jer smo uspjeli napraviti ono što oni nisu uspjeli 25 godina.
11. srpnja 2013. godine, dva mjeseca nakon što sam stupio na dužnost načelnika, prostorni plan je došao na dnevni red Vijeća kao točka za usvajanje gotovog dokumenta, te se i tada potvrdila suglasnost sa sadržajima na Sitnici, za koju su ta ista gospoda podigli ruku.
Napominjem da je javna rasprava objavljena 04. siječnja 2013.godine, a javni uvid se održao od 14. – 28. siječnja 2013. godine.
Na samom kraju se pitam gdje su bili naši čelni ljudi Županije i Sabora prije više od šest godina, ako je njihov prijedlog bio toliko štetan?
Izmjene i dopune prostornog plana 2013. godine možete naći na stranicama Općine, pod stavkom OPĆINA -DOKUMENTI.
U prilogu se nalaze preslike navedene dokumentacije prostornog plana 2013.godine.
Načelnik Općine Blato
Ante Šeparović