U utorak je u vijećnici Općine Blato održan zajednički sastanak svih načelnika općina otoka Korčule, gradonačelnika grada Korčule i načelnika Orebića s državnim tajnikom za more u Ministrastvu mora, turizma, prometa i razvitka ing. Brankom Bačićem. Na sastanku su također bili nazočni i veleposlanik RH u Nizozemskoj gosp. Frane Krnić, dožupan Pero Mišković, član Županijskog poglavarstva Ante Zekan i direktor Regionalnog vodovoda NPKL Jure Srhoj.

Teme rasprave bila je izgradnja buduće zračne luke na otoku Korčuli, razmještaj i izgradnja trajektnih pristaništa u Orebiću, Korčuli i Vela Luci, dovršetak izgradnje Regionalnog vodovoda NPKL i problematika gospodarenja otpadom na otoku Korčuli. Nakon što je načelnik općine Smokvica Lenko Salečić upoznao nazočne sa tijekog doađanja i namjerom izgradnje buduće zračne luke kod Brne u raspravu se uključio i veleposlanik RH u Nizozemskoj, inače bivši veleposlanik RH u Španjolskoj Frane Krnić, a koji je pobliže govorio o namjerama Španjolskih poslovnih partnera o investitanju u turističku ponudu otoka Korčule i izgradnju buduće zračne luke. Nakon duže rasprave u koju su se još uključili državni tajnik za more Branko Bačić i čelnici ostalih korčulanskih općina podržan je ovaj hvale vrijedan projekat, te je zaključeno da mu u postupku rješavanja treba prići krajnje profesionalno i oprezno, da treba poštivati svu zakonsku i pravnu regulativu, te da se o svemu upozna vlada RH, nadležna Ministarstva i državna tijela, radi očitovanja i davanja mišljenja.

Raspravljajući o trajektnom i brodskom povezanosti otoka sa kopnom, rečeno je da otok Korčula zaslužuje kvalitetnije, brže i češće, a nadasve jeftijnije veze sa kopnom. Nakon što je ukazano na problem trajektnih pristaništa u Orebiću, Korčuli i Vela Luci, a koji zahtijevaju što hitniju dislokaciju i prepomještaj na nove, prikladnije i sigurnije lokacije, iskazano  je otvoreno nezadovoljstvo sa radom Županijske lučke uprave. S tim u vezi upućen je otvoreni zahtjev čelnika Vela Luke, Orebića i grada Korčule za osnivanje zasebnih Županijskih lučkih uprava koje bi, po njihovom mišljenju puno više vodile računa o stanju u njihovim sredinama. Državni tajnik za more Branko Bačić podržao je stavove čelnika korčulanskih općina, Orebića i grada Korčule, te ih upoznao sa državnim projektom obnove trajektnih pristaništa na otocima. Sredstva za realizaciju navedenih projekata, kako je pritom istakao državni tajnik za more, biti će osigurana, uz uvjet da jedinice lokalne samouprave na vrijeme pripreme i riješe pitanje novih lokacija, imovinsko-pravne odnose i potrebnu dokumentaciju. Tek onda će odrediti redoslijed prioriteta i krenuti u pojedinačnu realizaciju.

Dovršetak regionalnog vodovoda NPKL također je bila tema ovog sastanka, gdje je o stanju i planovima dovršetka ovog za Korčulu i susjedno Lastovo vrlo značajnog projekta nazočne upoznao direktor Jure Srhoj. Tako će za  dovršetak projekta na otoku Korčuli, odnosno, za izgradnju dionice Račišće-Babina-Blaca u dužini od 11 kilometara i dionice Blaca-Blato-Vela Luka u dužini od 12 kilometara trebati osigurati dodatnih 5 milijuna eura, u što bi se trebali financijski uključiti Vlada RH, Hrvatske vode, HBOR i lokalna samouprava. U rješavanju spomenutog projekta, kako je pritom istakao državni tajnik za more Branko Bačić biti će potrebno izraditi konačnu financijsku konstrukciju (koja ne uključuje povećanje cijene vode), izrada projektne dokumentacije do konca 2004. godine, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, započeti sa parcijalnim rješenjima tamo gdje je dokumentacija sređena i "čista" i uključenje u državni projekat vodoopskrbe i odvodnje na dalmatinskim otocima gdje se vidi dodatna mogućnost financijske i stručne pomoći.

Na kraju se raspravljalo o problematici gospodarenja otpadom na otoku Korčuli, gdje je ukazano na sve veći problem zbrinjavanja i odlaganja komunalnog i građevinskog otpada. Jedino rješenje, kako je pritom rečeno je određivanje zajedničkog centralnog otočkog odlagališta otpada i deponija. S tim u vezi dožupan Frane Krnić upoznao je nazočne sa pojedinim iskustvima drugih sredina, odnosno, sa mogućnostima izbora izgradnje zajedničkog odlagališta otpada, deponija, spalionice, pogona balirke, reciklažnog pogona i sličnih ekoloških projekata prihvatljivih za ovaj otok. Bez obzira na konačan izbor potrebno je izraditi  stručne studije i udovoljiti propisanim zakonskim uvjetima, kao i zadovoljiti interese većine stanovnika otoka Korčule. Nakon bespotrebnog prebacivanja odgovornosti sa jedinica lokalne samouprave na Županiju, i obratno, zaključeno je da se zajednički izvrši pritisak na Ministarstvo zaštite okoliša i na Županiju, a u vezi legalizacije odlagališta otpada na otoku Korčuli. Do tada, do konca godine slijedi ponovni sastanak, u istom sastavu i na iste teme, do kada će svi sudionici sastanka i zainteresirane strane pokušati pojedinačno riješiti vlastite lokalne probleme i obveze koje se odnose na zajedničku otočku problematiku.


Ispis